Náhradní plnění

O náhradním plnění hovoříme v souvislosti s ust. § 81 zákona o zaměstnanosti. Tento zákon stanovuje, že každý zaměstnavatel, který zaměstnává více jak 25 lidí, musí z jejich celkového počtu zaměstnat 4% zaměstnanců se zdravotním postižením.

Zaměstnávání osob se zdravotním postižením je jedním z programů vlády. Povinnost zaměstnávat osoby se zdravotním postižením existovala již před ekonomickou reformou a to formou vyhlášky. Od roku 2004 je uzákoněna v ust. §81 zákona o zaměstnanosti. Tato povinnost byla zavedena jako nástroj pro pomoc organizacím, které zaměstnávaly osoby s hendikepem, aby se tito lidé mohli lépe uplatnit na trhu práce. Pokud nemůžete hendikepované zaměstnávat, nabízí se to, že od nás formou náhradního plnění odeberete výrobky či služby.

Naši hendikepovaní zaměstnanci budou mít práci a my dohlédneme, aby byla kvalitní, se zaměřením na detaily a cenu. Chceme být spolehlivým obchodním partnerem k vaší spokojenosti a rozvíjet vzájemnou spolupráci.  Pomozte nám při rehabilitaci osob se zdravotním postižením, nikdo z nás neví, kdy tuto pomoc může potřebovat sám.

My, zaměstnavatelé zdravotně postižených, jsme dodavatelé výrobků nebo služeb jako každý jiný. Nejsme pouze chráněnými dílnami nebo chráněnými pracovišti, jsme spolky a společnosti, kde si chtějí pracovití tělesně postižení lidé vydělat peníze, jako každý z nás. Jediný rozdíl je pouze v tom, že nemají takový výkon, jako zdraví lidé. Nicméně to vynahrazují velkým pracovním elánem a loajalitou, čehož si vážíme. Rádi bychom do budoucna změnili vnímání využívání náhradního plnění jako smysluplnou činnost, která přinese pro obě strany užitek. Nechceme být jen levným dodavatelem, chceme být spolehlivým obchodním partnerem, k vaší spokojenosti a rozvíjet vzájemnou spolupráci.

Jedinou šancí pro nás, je smysluplná práce, kterou od vás dostaneme.

Co je potřeba vědět o náhradním plnění

a) Každý zaměstnavatel, zaměstnávající více jak 25 zaměstnanců je povinen z tohoto počtu zaměstnat 4% OZP, tj. povinný podíl z 25 zaměstnanců = 1 osoba.

b) Existují tři možnosti, jak povinný podíl splnit :
1/ Vlastním zaměstnáváním osob se ZP ( minimální náklad : 12 x min. mzda  (r.2014 8 500) + 0,34% odvod zaměstnavatele činí zhruba  140 000,- Kč).
2/ Formou tzv. náhradního plnění, tj. odběrem výrobků ( zboží) a služeb od zaměstnavatele, který z celkového počtu svých zaměstnanců zaměstnává více jak 50 % zaměstnanců se ZP, ( sedminásobek průměrné mzdy : 7 x 25179 = 176 253,- Kč.
3/ Odvodem do státního rozpočtu 2,5 násobek prům. mzdy ( 2,5x 25179 = 62 948,- Kč).
Plnění povinného odvodu v případě, že není využit způsob vlastní zaměstnávání, tzn. způsobem tzv. náhradní plnění ušetří odběratel výrobků a služeb částku 62 948,- Kč za každého nezaměstnaného zaměstnance se ZP a navíc pořídí nákup potřebných výrobků a služeb za nižší cenu než od dodavatele, který osoby se ZP nezaměstnává, tj. ušetřením částky 62 948,- Kč, kterou by musel odvést do státního rozpočtu se mu cena nakupovaného zboží zlevní ( cena vyjde nižší než od dodavatele bez OZP).

c) Odběr výrobků nebo služby formou náhradního plnění za jednoho nezaměstnaného OZP ve výši cca 170.000,-Kč.

d) Hodnota vyjádřená objemem faktur bez DPH cca 850.000,-Kč za jednoho zaměstnaného člověka se ZP (zdravotní postižení) v tzv. chráněné dílně tomuto nerozumí, pojem chr. Dílna neexistuje a odběr za 850 tis. za 1 osobu taktéž nelze započítat.

e) Zvýšená evidence poskytnutých plnění ve fakturách mezi dodavatelem a odběratelem pro budoucí potřeby kontroly jednotlivých Úřadů práce.